Nowy rok, nowa ja – albo i nie. Czyli o postanowieniach noworocznych.
Uwaga: Jeśli wychodzisz z zaburzeń odżywiania możesz uznać ten post za triggerujący – piszę o typowych postanowieniach noworocznych, w stylu jedzenie więcej owoców i warzyw oraz częstsze ruszanie się. Ty możesz być na etapie, w którym potrzebujesz naprawić relację z powyższymi i to właśnie siedzenie na tyłku razem z jedzeniem słodyczy przybliża Cię do zdrowia. Pamiętaj, że każdy z nas jest w innym miejscu i to o czym piszę absolutnie nie musi się odnosić do Ciebie.
Od jakiegoś czasu tworzę kurs o nawykach, który niebawem ujrzy światło dzienne i chciałabym się podzielić z Tobą kilkoma wskazówkami które mogą Ci się przydać w okresie wdrażania noworocznych postanowień. Bo fakt, że chcesz je wdrożyć, że chcesz zrobić coś dla siebie i padło akurat na 1. stycznia, albo na „od kolejnego poniedziałku” nie jest niczym złym.
Wiele osób, które ćwiczy od 15 lat zaczęło właśnie 1. stycznia, 15 lat temu.
Trzymam za Ciebie kciuki i przedstawiam Ci 3 wskazówki związane z budowaniem nawyków, które być może uznasz za pomocne.
Jeśli chcesz wdrożyć jakieś zachowanie do swojego życia, to oznacza, że zależy Ci na tym, aby czuć się inaczej niż do tej pory.
Może brakuje Ci zdobywania wiedzy, stąd chęć regularnego czytania.
Może czujesz, że nie spędzasz ostatnio z partnerem tyle czasu ile byś chciała – stąd chęć wprowadzenia wspólnych, wieczornych spacerów.
Może chciałabyś poprawić swoje zdolności pisarskie i podzielić się ze światem czymś, co Cię pasjonuje – stąd potrzeba rozpoczęcia bloga.
Może tęsknisz za silnym i sprawnym ciałem, które potrafi znieść porządny wysiłek fizyczny – stąd chęć regularnego ćwiczenia.
Niezależnie od swojego postanowienia, wskazówki którymi się podzielę są uniwersalne i możesz je odnieść do siebie niezależnie od tego, na czym Ci zależy.
1. Doprecyzuj to co, kiedy i gdzie będziesz robić.
Chcę ćwiczyć/chcę się zdrowiej odżywiać/chcę przytyć/chcę schudnąć/chcę więcej czytać – to bardzo ogólne cele, które może uda się przełożyć na konkretne zachowania kilka razy, ale później…wydarzy się życie. I zamiast szczegółowych wskazówek i planu do realizowania, masz „cel” który mówi Ci tyle co nic.
Bo co to w ogóle znaczy odżywiać się zdrowo?
Co to znaczy czytać częściej?
Co, gdzie, kiedy?
Wielu ludziom, którym nie udaje się wdrożyć pożądanych zmian wcale nie brakuje motywacji – brakuje im konkretów.
Spróbuj w ten sposób:
„W poniedziałki o godzinie 7:00 będę się rozciągać w salonie”
„W czwartki o godzinie 15:30, po pracy, będę czytać w fotelu”
Masz konkretne zadanie do wykonania, a nie ogólny cel który prowadzi…właściwie donikąd i bardziej przytłacza, niż pomaga.
2. Zastanów się, jakie możesz napotkać trudności – przygotuj się na nie.
Wyobraź sobie, że się nie udało. Zwizualizuj sobie siebie w maju, czerwcu – po kilku miesiącach od postanowienia. Co poszło nie tak? Jakie trudności napotkałaś?
Jeśli wiesz, co może pójść nie tak – możesz się na to przygotować. Znając siebie w tym momencie, posiadając różne doświadczenia, pomyśl jakie potencjalne trudności możesz napotkać? Co może stanowić problem? Jak możesz się na niego przygotować, jaki plan B możesz mieć w zanadrzu?
Przykłady:
„W zeszłym roku miałam to samo postanowienie, ale na imprezie rodzinnej się złamałam i zjadłam kawałek ciasta, później było już tylko gorzej i nigdy nie udało mi się wrócić do postanowienia, czyli nie jedzenia słodyczy”
<- hm, może postanowienie było od samego początku skazane na porażkę? może było mało elastyczne? skoro wydarzyła się najzwyczajniejsza w świecie rzecz – czyli spotkanie z bliskimi, z którego raczej nie chcemy rezygnować – i ona wybiła nas z rytmu, to może czas zmienić treść postanowienia?
„W zeszłym roku też chciałam czytać, ale telefon wieczorem zawsze wygrywał”
<- może odłożenie go do innego pokoju albo wyłączenie na noc mogłoby pomóc? może poproszę partnera, żeby zwracał mi uwagę, kiedy po godzinie 22 będę skrollować media społecznościowe?
„Ćwiczenie rano w poniedziałki może się nie udać, bo czasami muszę zawieźć córkę wcześniej do szkoły”
<- Wtedy zamiast w poniedziałek o 7:00, zrobię trening we wtorek o 7:00.
„Nie za bardzo lubię jeść owoce, więc podejrzewam że postanowienie o zdrowym odżywianiu mogłoby nie wypalić, jeśli będę się zmuszać do ich jedzenia każdego dnia”
<- w takim razie może daruję sobie owocowe męki i postawię na warzywa, pełnoziarniste produkty i od czasu do czasu zamienię smażony schab na kotleta z fasoli?
3. Zaprojektuj otoczenie tak, aby wspierało Cię w podejmowaniu tych decyzji, na których Ci zależy.
Wdrażając zachowanie chcemy jak najbardziej ułatwić sobie podjęcie pożądanej decyzji i jak najbardziej utrudnić sobie podjęcie niechcianej decyzji.
Zależy Ci na jedzeniu owoców zamiast słodyczy?
<- wrzuć owoce które lubisz do miski i postaw ją w widocznym miejscu, np. na stole. słodycze wrzuć do pudełka i schowaj do wyższej szafki – tak abyś musiała podstawić krzesło i po nie sięgnąć. niech nie będą pod ręką.
Zależy Ci na częstszym ruchu?
<- raczej się go nie podejmiesz, jeśli mata do ćwiczeń będzie schowana w piwnicy a strój do ćwiczeń będzie zakopany na dole szafy. Wyciągnij matę, wypierz strój i niech czekają na Ciebie w widocznym miejscu. Jeśli miniesz je kilka razy i będziesz pamiętać, że są w konkretnym miejscu – ułatwisz sobie wskoczenie któregoś dnia w sportowy outfit i rozruszanie kości.
Kanapy i TV nie schowasz do szafy, będą dalej w tym samym miejscu wołały Cię żebyś obejrzała kolejny odcinek serialu – daj szansę WIDOCZNEJ macie treningowej i przygotowanemu strojowi przypomnieć Ci, na czym Ci bardziej zależy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznym budowaniu nawyków, pobierz darmową próbkę mojego newsletterowego kursu o nawykach. Podzielę się sześcioma uniwersalnymi wskazówkami i wyślę Ci piękny śledzik nawyków, który pomoże Ci zachować regularność w postanowieniach.
Sprawdź film o implementacji intencji
Sprawdź najnowszy odcinek mojego podkastu
Dziękuję za Twój czas i trzymam za Ciebie kciuki!
Ola